alkohole - piwa - wina - whisky

Alkohole w szkocką kratę – czym się różni whiskey od whisky?

czytano 22036 razy

Nie ma alkoholu, który bardziej kojarzyłby się z Wyspami Brytyjskimi i USA niż Whisky. Opiewana w piosenkach folkowych i legendach jest równocześnie jednym z najbardziej ekskluzywnych trunków, kojarzonych z wykwintnym stylem życia. Ten złocisty trunek budzi wiele kontrowersji wynikających tak z nazewnictwa, jak sposobu jego picia czy podawania. Czym różni się Whiskey od Whisky, czy można pić ją z lodem i co znaczy Single Malt na etykiecie trunku?

W krainie jęczmienia

Zanim przejdziemy do rozwiązania podstawowych zagadek terminologicznych, czas wyjaśnić najbardziej fundamentalne kwestie dotyczące tego, czym jest whiskey (czy  też whisky), a czym nie.  Napój ten powstaje z wody, jęczmienia, a właściwie jęczmiennego słodu, czyli uprzednio wykiełkowanych ziaren. Te same składniki służą też do wyrobu  piwa, gdzie więc tkwi sekret?  Po wstępnej fermentacji zacier słodowy jest destylowany i latami dojrzewanych w dębowych beczkach. Trunek może mieć różny smak w zależności  od długości leżakowania, od rodzaju, a nawet położenia beczki w odpowiednim miejscu piwnicy. Na tym oczywiście nie koniec możliwych kombinacji aromatów i smaków. Zanim  jednak przejdziemy do typologii poszczególnych whisky czas wyjaśnić czym różnią się między sobą trunki o różnej pisowni nazwy.

Czym różni się whiskey od whisky ?

W wymowie niczym - tak samo wymawiamy nazwę  whisky jak i whiskey. Ta pierwsza, zgodnie z tradycją pochodzi ze Szkocji. Szkoci też jako jedyni mają prawo do nazwy Scotch Whisky (Szkocka). Tak samo nazwy swoich trunków piszą Kanadyjczycy, czy Japończycy.  Irlandczycy umieszczają  na etykietach nazwę Whiskey, choć wymawiamy ją też tak samo. Amerykanie, którzy proces produkcji tego trunku przejęli od osadników z zielonej wyspy również stosują pisownię „Whiskey". Mimo różnicy w nazwie  to wciąż ten sam trunek. Aby, więc nie dyskryminować żadnej z możliwych pisowni będę stosował obie nazwy zamiennie, chyba, że nie będzie to z różnych przyczyn możliwe.

Zobacz też: Perlisty arystokrata – jak powstaje szampan?

 

A czym poszczególnie trunki różnią się od siebie ?

Whisky, mówiąc najprościej może być (choć nie musi) mieszanką kilku roczników. A mówiąc językiem fachowym możemy mieć do czynienia z whiskey blended, lub single Malt.

Blended - Whiskey w skład której wchodzą destylaty w różnym wieku ,z różnych destylarni. Zapewnia to każdej butelce, niezależnie od daty wyprodukowania taki sam smak i aromat. Do jej produkcji stosuje się zacier z różnych rodzajów jęczmienia (grain whisky) oraz odpowiednią ilość whiskey słodowej. Ze względu na najmniej intensywny i niezbyt bogaty smak, oraz stosunkowo niską cenę, blended jest często wybierana jaka składnik drinków, czy też spożywana na lodzie. Podajemy ją w klasycznych szklankach typu old-fashioned . Typowymi przedstawicielami tego gatunku whisk(e)y są znane w Polsce marki : Johnny Walker red label, Ballantine"s, czy Bushmills.

Malt whiskey - powstaje z jednego rodzaju jęczmienia, lecz z różnych roczników.  Technicznie rzecz ujmując to mieszanka kilku lub kilkunastu Single Malt Whiskey.

Single Malt Whiskey - produkowana z jednego rodzaju jęczmienia. Najbogatsza w smaku, zdecydowana arystokracja wśród Whisk(e)y.  Ma ona ponadto znacznie bogatszy aromat i smak. Wynika to także z faktu, że niejednokrotnie spędza więcej niż dekadę dojrzewając w dębowych beczkach.

W tej klasie produktów warto spróbować dostępnej w Polsce Whisky Glenfiddich.

Whisky typu single malt podajemy samą, lub  z odrobiną wody. Oczywiście, wszystko jest kwestią indywidualnych upodobań, ale jeśli chcemy w pełni docenić smak i aromat wybranego przez nas trunku, to wykluczone jest dodawanie coli czy lodu. Koneserzy tego napoju twierdzą, że swoje najlepsze cechy ujawnia on mając moc 30 proc., stąd niewielki dodatek wody.

Single cask  - to Single Malt stworzony z jednej tylko beczki. W praktyce whiskey tego rodzaju różnią się między sobą smakiem, każda bowiem z beczek zawiera swoje indywidualne cechy.

Wiek wszystkich rodzajów whisky za wyjątkiem singel cask określa się za pomoca podania wieku najmłodszego z destylatów użytych do jej produkcji.  Oznacza to, że 7letni Jameson nie zawiera destylatu młodszego niż 7 lat, a wiek najstarszego nie jest określony.  W praktyce im lepsza whiskey tym starsze destylaty użyte do jej produkcji. Osobną klasę produktów stanowią amerykańskie Burbony, ale to już temat na odrębny artykuł.

Przemysław Ziemichód

data dodania: 2011.11.14 23:39    data edycji: 2012.01.09 21:52
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji alkohole.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Agencja reklamowa IdealMedia | System CMS | mapa witryny | login